Peterson of Dublin pipe - Made in Ireland. One of the most famous brands in the world that made the history of the Pipe. In original box with original bag as shown in the picture. Perfect, new, never smoked.
Pipe Peterson of Dublin PETERSON'S 160TH 1554/2400 MADE IN IRELAND 2025, brown smooth finishing, shape billiard with silver ring, ebonite mouthpiece with palatal. Limited Numerated Edition. Perfect, new, never smoked. In original box with sock bag.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 138 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 45 mm |
| Diametro esterno Min-Max (external bowl diameter Min-Max) | 34-38 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 20.5 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 34 mm |
| Peso (Weight) | 62 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | PETERSON'S 160TH 1554/2400 MADE IN IRELAND 2025 |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Ebanite (Ebonite) |
| Filtro (Filter) | No |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.i