Peterson of Dublin pipe - Made in Ireland. One of the most famous brands in the world that made the history of the Pipe. In original box with original bag as shown in the picture. Perfect, new, never smoked.
Pipe Peterson of Dublin DELUXE SYSTEM 2S, clear smoothfinishing, shape full apple bent with silver ring, ebonite mouthpiece. Perfect, new, never smoked. In original box with sock bag.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 143 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 43 mm |
| Diametro esterno Min-Max (external bowl diameter Min-Max) | 31-42 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 20 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 34 mm |
| Peso (Weight) | 75 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | Peterson of DUBLIN DELUXE 2S |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Ebanite (Ebonite) |
| Filtro (Filter) | No |
If you require any further information, please feel free to contact us by email info@tabaccheriaguzzi.
1.Lunghezza:
143
2.Altezza Testa:
43
4.Diametro Interno Fornello:
20
5.Profondità Fornello:
34
Bocchino:
Ebanite
Condizione:
NUOVA
Finissaggio:
Liscia
Marchio/Produttore:
Peterson
Materiale:
Radica
Nazione:
Liscia
Sacchetto Originale:
SI
Scatola Originale:
SI