The Churchwarden is a pipe with a long shank that allows the smoke to cool, offering a cooler smoke than traditional models. It's ideal for relaxing moments, such as reading, thanks to the acrylic mouthpiece that ensures comfort without having to lift your hand.
The 921 model features a large conical bowl and a thin cylindrical barrel connecting the body to the mouthpiece. The Churchwarden series is not designed for any type of filtering system as it has 3mm internal hole.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 260 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 45 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 40 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 20 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 35 mm |
| Peso (Weight) | 45 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI CHURCHWARDEN 921 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 3mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.