The Churchwarden is a pipe with a long shank that allows the smoke to cool, offering a cooler smoke than traditional models. It's ideal for relaxing moments, such as reading, thanks to the acrylic mouthpiece that ensures comfort without having to lift your hand.
The compact, oval-headed model 901 is designed for greater portability.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 260 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 40 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 40 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 24 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 33 mm |
| Peso (Weight) | 41 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI CHURCHWARDEN 901 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 3mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.
1.Lunghezza:
260
2.Altezza Testa:
40
3.Diametro Fornello:
40
4.Diametro Interno Fornello:
24
5.Profondità Fornello:
33
Bocchino:
Metacrilato
Condizione:
NUOVA
Finissaggio:
Rusticata
Forma:
Dritta
Marchi:
Savinelli
Marchio/Produttore:
Savinelli
Materiale:
Radica
Nazione:
Italia
Sacchetto Originale:
SI
Scatola Originale:
SI
Shape/Forma:
Ovalina