The Churchwarden is a pipe with a long shank that allows the smoke to cool, offering a cooler smoke than traditional models. It's ideal for relaxing moments, such as reading, thanks to the methacrylate mouthpiece that ensures comfort without having to lift your hand.
The 202 model is the compact version of the more famous 207, Savinelli's straight Apple. It stands out for its harmonious design, with soft lines and compact dimensions that ensure a comfortable grip. The small bowl is connected to the conical mouthpiece by a thin cylindrical stem.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 260 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 39 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 37 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 17 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 33 mm |
| Peso (Weight) | 42 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI CHURCHWARDEN 202 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 3mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.