One of the Savinelli pipe series, undoubtedly one of the most popular and enduring. A warm burgundy color covers the entire wooden surface of the pipe. Thanks to the smooth edge of the bowl, you can see how the briar reveals different colors as the finish changes. A thin brass band decorates the junction between the shank and the mouthpiece. A pipe from the Roma series should truly be on any respectable pipe rack. The 114 KS model is a straight Billiard with a saddle mouthpiece, a variation of the 111 KS. It has a sturdy and roomy bowl.
ILLUSTRATIVE PURPOSE ONLY
if you want to see the exact pipe you will receive,
write to us at info@tabaccheriaguzzi.it or whatsapp 3791416968
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 150 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 52 mm |
| Diametro esterno Min-Max (external bowl diameter Min-Max) | 39 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 21 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 46 mm |
| Peso (Weight) | 46 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI ROMA 114 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Ebanite (Ebonite) |
| Filtro (Filter) | 9mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.