Pipe CASTELLO 0955 "CASTELLO" KKKK, brown smooth finishing, shape 23 magnum apple, methacrylate mouthpiece with briar ring. In original box with sock. Perfect, new, never smoked. Handmade in 2025. Handmade pipes since 1947 in Cantù.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 146 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 47 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 30-43 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 21 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 36 mm |
| Peso (Weight) | 58 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | CASTELLO "CASTELLO" KKKK Kino 78 B7 MADE IN CANTU' ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | No |
If you require any further information, please feel free to contact us by email info@tabaccheriaguzzi.it
1.Lunghezza:
146
2.Altezza Testa:
47
3.Diametro Fornello:
30-43
4.Diametro Interno Fornello:
21
5.Profondità Fornello:
36
Bocchino:
Metacrilato
Condizione:
NUOVA
Finissaggio:
liscio
Forma:
Dritta
Marchi:
Castello
Marchio/Produttore:
Castello
Materiale:
Radica
Nazione:
Italia
Sacchetto Originale:
SI
Scatola Originale:
SI
Shape/Forma:
apple