Kukkuma Black Pipe – High-Performance Reverse Calabash
Elegant, technical, and full of character: the Kukkuma Black is the perfect pipe for those who want a cool, dry, and flavorful smoke.
Inspired by the classic Poker / Captain Warren style, this pipe stands out thanks to its advanced Reverse Calabash system:
- Expansion chamber with a volume 4 times larger than the bowl
- Internal tube that significantly extends the smoke path
- Excellent condensation of moisture for a cooler, cleaner, and sweeter smoke
Why choose the Kukkuma?
- Excellent and natural draw
- Noticeably cooler smoke compared to traditional pipes
- Modern minimalist design with matte black finish
- Generous bowl capacity
- Solid and well-crafted construction
Ideal for both aromatic tobaccos and English blends or Burley — it delivers a clean, aromatic, and comfortable smoking experience every time.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 125 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 102 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 37 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 19 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 29 mm |
| Peso (Weight) | 66 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | WUNUP ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | EBANITE (Ebonite) |
| Filtro (Filter) | NO |
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.
1.Lunghezza:
142
2.Altezza Testa:
46
4.Diametro Interno Fornello:
20
5.Profondità Fornello:
41
Bocchino:
Ebanite
Condizione:
NUOVA
Finissaggio:
Sabbiata
Forma:
Dritta
Marchio/Produttore:
Dunhill
Materiale:
Radica
Nazione:
Gran Bretagna
Sacchetto Originale:
SI
Scatola Originale:
SI