The Bosco series is available in smooth brown and rustic black finishes, in six different models. It stands out for its dark green mouthpiece with lighter shades, inspired by the colors of the forest, and for its thin aluminum band that adds a touch of elegance.
The 202 model is the more compact version of the famous 207, Savinelli's straight Apple. It stands out for its balanced design, with soft, rounded lines and compact dimensions, making it particularly comfortable to hold.
The small bowl is connected to the conical mouthpiece by a thin and elegant cylindrical stem.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 140 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 39 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 37 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 17 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 33 mm |
| Peso (Weight) | 33 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI BOSCO 202 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 6mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.