The Bosco series is available in smooth brown and rusticated black finishes, in six different models. It stands out for its dark green mouthpiece with lighter shades, inspired by the colors of the forest, and for its thin aluminum band that adds a touch of elegance.
The 316 KS model is a distinctive semi-bent Dublin with an original conical bowl. The triangular-section shank connects the bowl to the mouthpiece with a unique aesthetic.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 145 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 41 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 44 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 23 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 34 mm |
| Peso (Weight) | 44 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI BOSCO 316 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 6mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.