The Bosco series is available in smooth brown and rusticated black finishes, in six different models. It is distinguished by its dark green mouthpiece with lighter shades, inspired by the colors of the forest, and by the thin aluminum band that adds a touch of elegance.
The 670 model, a variation of the Billiard, is Savinelli's interpretation of the Egg style. It maintains similar proportions to the Billiard, distinguishing itself by its pointed bowl, reminiscent of an egg.
Misure (Measures) in mm
| Lunghezza (Lenght) | 137 mm |
| Altezza testa (Bowl height) | 49 mm |
| Diametro esterno Min-Max (External bowl diameter Min-Max) | 38 mm |
| Diametro fornello (Chamber diameter) | 18 mm |
| Profondità fornello (Chamber depth) | 38 mm |
| Peso (Weight) | 45 g |
Caratteristiche (Details)
| Marchiature (Stampings) | SAVINELLI BOSCO 670 MADE IN ITALY |
| Stato (Condition) | Nuova (New) |
| Bocchino (Mouthpiece - Stem) | Metacrilato (Methacrylate) |
| Filtro (Filter) | 9mm |
Se sei interessato alla pipa e vuoi visionarla ad alta risoluzione, puoi spedire una email a info@tabaccheriaguzzi.it indicando il codice del prodotto (lo trovi sotto il titolo).
Per informazioni aggiuntive puoi contattarci tramite email info@tabaccheriaguzzi.it.